Warning: Trying to access array offset on value of type null in /www/webvol11/q6/z5m4ao7vx6ire2c/explorecurate.com/public_html/wp-content/plugins/sem-author-image/sem-author-image.php on line 774
Företagens hemsida viktigare än rekommendationer - ExploreCurate

Företagens hemsida viktigare än rekommendationer


Det har alltid sagts att inget är effektivare än rekommendationer. Den här rapporten visar att det kanske inte gäller längre. I alla fall när köparna vill ha information om tjänster från företag inom ekonomi-, kommunikation-, juridik, konsult- och teknik. I Hinge senaste rapport säger 81 % att de framförallt använder sig av företagens hemsidor. Den näst vanligaste kanalen för information är sök och först på tredje plats använder sig de tillfrågade av sina vänner för att få rekommendationer.

evaluate-buyers-hinge-240214

Linkedin har stor impact

60 % säger att de använder sociala medier för att få information om företagen och av de sociala mediekanalerna står Linkedin för över 2/3.

social-buyers-hinge-240214
Källa: Hinge