Allt fler förstår hur effektivt det är med A/B test och ju mer man får in det som en naturlig del i marknadsföringen desto mer bättre resultat blir det. Det handlar dels om att identifiera vad som kan A/B testas och dels om insikten att inte testa allt och framförallt inte samtidigt. Det måste finnas utrymme för analys och nya hypoteser att testa.
I snitt öppnas 18,6 av alla e-postmarknadsföring. Det är m a o över 80 % av all kommersiell e-post som aldrig läses, men det är å andra sidan ändå ett väldigt bra utfall. Om du ska lyckas bättre finns det bara en väg – börja A/B testa.
Här är 15 relevanta sätt att A/B testa din e-postmarknadsföring.
1. Testa korta och långa ämnesrader
Kort ämnesrad kan vara upp till 49 tecken och långa ämnesrader ligger runt 60-70 tecken.
2. Berätta målande eller fokusera på keywords
Att e-postmarknadsföring behöver ta hänsyn till sök är det många som glömmer. Så det är absolut relevant att använda keywords. Sen är det såklart också avgörande att det finns ett läsvärde.
3. Frågor eller svar
Att ställa en fråga är klassisk kommunikation för att skapa intresse. Att formulera svar på förmodade frågor är klassisk SEO.
4. Formell eller rolig
Tonaliteten i språket är viktigt. Vad som fungerar testar du fram.
5. Content
Det mest avgörande är innehållet. Självklart ska du testa vad du kommunicerar, erbjuder och vill ska hända.
6. Templates eller strippat
Det går att ladda ner tusentals med templates eller att designa egna. Men ibland är det bättre att bara arbeta med text och bilder.
7. Bilder eller text
En del tar till sig bilder och andra text. Vad som funkar på din målgrupp kan du få svar på. Genom att testa.
8. Människor eller produkter
Barn och hundar funkar alltid i reklam, men är det verkligen alltid så? Kanske är det effektivare att visa produkterna? Testa.
9. Inspirerad eller fokuserad
Gör du bäst ifrån dig när du är inspirerad eller är du mer disciplinerad och spottar ur dig bäst innehåll när det är full fart? Testa.
10. Call to Action
Ja, det ska ju leda till något och här finns det all anledning att testa, testa och testa.
11. Ett eller flera alternativ
Ger du 2 alternativ är det större chans att mottagarna väljer det ena. Är det verkligen så? Testa.
12. Tilltala direkt eller prata om målgruppen i tredje person
Det är läskigt att bli tilltalad med alla sina förnamn. Det vet alla som satt upp en ”reklam nej tack” på sin dörr. Men är det bättre att prata om målgruppen som ”dem” eller ”man”? Testa.
13. Läs mer eller allt i mailet
Att få någon att klicka sig vidare från mailet kan ibland vara den första konverteringen vi mäter, men är den överhuvudtaget nödvändig? Testa.
14. Gratis eller kräva en motprestation
Gratis är såklart trevligt, men ibland är det bättre att kräva en motprestation för att få kvalité i leadsen. Testa.
15. När
En självklar variabel att testa. Vilken dag i veckan? Vilken tid på dygnet? Hur ofta? Testa.
Källa: TNW
Läs också:
Varför e-postmarknadsföring fortfarande är så effektivt
Lägg champagnen på kylning inför din nästa Analytics-rapport
Webbanalys och fem exempel att inte känna igen sig i
Vill du (A) delta i ett coolt Google experiment eller (B) läsa allt om A/B testning?