Warning: Trying to access array offset on value of type null in /www/webvol11/q6/z5m4ao7vx6ire2c/explorecurate.com/public_html/wp-content/plugins/sem-author-image/sem-author-image.php on line 774
Färska #digitalainsikter för alla retailföretag - ExploreCurate

Färska #digitalainsikter för alla retailföretag


På #Thinkcontent i London nyligen presenterades en rad nya insikter och bl. a. följande data som är väldigt relevant för alla företag med fysiska butiker.

Konsumenter är online under hela köpprocessen

87 % av konsumenterna söker information på nätet innan de handlar.

82 % söker information på nätet när de handlar.

35 % söker information på nätet efter att de handlat.

Läs mer i den här guiden från Google.

Konsumenterna gör medvetna val i mobilen

75 % av konsumenterna säger att de går direkt till aktuellt varumärkes hemsida eller app i sin mobil. Läs mer i den här artikeln.

56 % av alla marknadsförare på retailföretag säger att de fokuserar på att skapa interaktion med deras varumärke i alla kanaler. Läs mer i den här undersökningen.

De som köper i båda fysiska butiker och på nätet (omnichannel) är åtta (8) gånger mer värda än de som bara köper i en kanal. Läs Macys insikter i think with Google här.

Se Macy’s film om hur man anpassar sin affär för omnichannel här:

Källa: Newscred, Google, Adweek