Warning: Trying to access array offset on value of type null in /www/webvol11/q6/z5m4ao7vx6ire2c/explorecurate.com/public_html/wp-content/plugins/sem-author-image/sem-author-image.php on line 774
Influencer marketing: 5 tips till alla företag från YouTubestjärnan - ExploreCurate

Influencer marketing: 5 tips till alla företag från YouTubestjärnan


Jag sitter på Internetdagarna och fångar upp nya digitala insikter. Det känns så bra att gå in i ”eventbubblan” och låta sig översköljas av nya intryck både från scenerna och flödet. Kolla in Internetdagarna.se och #ind18 så kan du också ta del av det mesta (även videos).

Det är lite komiskt att en av de tydligaste digitala insikterna i flödet inte kommer från Internetdagarna alls utan från MyNewsdesk och deras egna konferens Mynewsday. Där talar bl. a. Clara Henry som är en av Sveriges största influencers med över 430 000 prenumeranter på YouTube och som blev känd för hela Sverige när hon var programledare för Melodifestivalen 2017.

Image result for mynewsday 2018

YouTubestjärnan Clara Henrys 5 bästa tips för företag som vill nå ut till 15-åringar

1. Dagens ungdomar tycker inte om när företag använder hashtags

2. Använd influencers för att nå ut med dina produkter

3. Youtube är en plattform där relationen med tittarna är väldigt viktig

4. Dagens ungdomar är otroligt pålästa och det finns mycket företag kan lära av dem

5. Våga ta ställning

Källa: MyNewsdesk